Pilis-Szlovák

Na fóre sa zúčastnili predstavitelia registrovaných spoločenských organizácií (športovej jednoty, Spolku pivničnej dediny, obecnej polície a miestnych strelcov), ale aj samostatne neregistrovaných aktívne pôsobiacich zoskupení (klub slovenských dôchodcov, páví krúžok, Beseda klub a miestna organizácia Červeného kríža). Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia obecnej samosprávy, miestnej slovenskej samosprávy a člen študentskej samosprávy základnej školy.

Obecná samospráva podľa svojich možností morálne aj finančne podporuje prácu spoločenských organizácií, ktoré vyvíjajú samostatnú činnosť. Pochopiteľne veľa programov je spoločných a často sa prekrýva aj ich členstvo, čo znamená, že sú v stálom kontakte. Cieľom fóra bolo posilnenie spolupráce spoločenských organizácií a samospráv. Zintenzívnením spolupráce môže oživiť spoločenský život v osade, môžu sa zrodiť ďalšie spoločné programy. Účastníci fóra sa zhodli v tom, že spoluprácu treba lepšie organizovať a dôslednejšie plánovať.

Pani starostka požiadala reprezentantov spoločenských organizácii o aktívnu pomoc pri usporadúvaní obecných programov. V súčasnosti spolu s Kestúčanmi pripravujú majáles, programy zamerané na zachovávanie tradícii, ako napríklad rozlúčka so zimou a vítanie jari (vynášanie Moreny) - 28. marca, septembrové Čívske dní, ktoré v tomto roku usporiadajú pri príležitosti 310. výročia osídlenia osady a plánujú zorganizovať aj tradičnú čívsku svadbu.

Na stretnutí referovali predstavitelia spoločenských organizácií o svojich plánovaných akciách, ale hovorili aj o problémoch, ktoré im sťažujú prácu. Zhodli sa v tom, že je potrebné založiť spolok na skrášľovanie obce a vytvoriť spoločný harmonogram miestnych podujatí. Záverom sa účastníci fóra zhodli v tom, že do podujatí treba zapojiť aj mládež.

(ef)

Civil fórum Piliscséven

Aktívabb együttműködést remélnek Piliscséven a civil szervezetek és az önkormányzatok között. Ez derült ki a március 3-án tartott civil fórumon, amelyet Nagy Mária polgármester asszony hívott össze a Művelődési Házba.

A fórumon megjelentek a Piliscséven tevékenykedő, hivatalosan bejegyzett civil szervezetek (Piliscsévi Sport Egyesület; Piliscsévi Pincefalu Egyesület; Piliscsévi Polgárőr Egyesület; és a Piliscsévi Lövész Egyesület), valamint a nem bejegyzett, de aktívan tevékenykedő, nszerveződő csoportok (Szlovák Nyugdíjas Klub, Asszonykórus, Beszeda Klub és a Vöröskereszt Piliscsévi Alapszervezete). Minden meghívott civil szervezet képviseltette magát a fórumon, illetve részt vett a települési önkormányzat, a helyi szlovák önkormányzat és az általános iskola diákönkormányzatának egy-egy képviselője is.

Az Önkormányzat erkölcsileg és anyagilag is - lehetőségeihez mérten - támogatja az egyesületek munkáját, tevékenységét. Minden szervezet saját munkaterve szerint dolgozik. Ezek közt természetesen vannak átfedések, ahogyan a tagságok között is, így megvan köztük az egészséges, folyamatos kapcsolat, de talán szervezettebben és tervezettebben, következetesebben együttműködve, még sokkal hatékonyabb lehet ez a munka. A fórum célja az volt, hogy tovább erősítse a civilek és az önkormányzat közötti együttműködést. A civilek közti együttműködések révén felpezsdülhet a közösségi élet, további együttműködések, közös programok jöhetnek létre.

Nagy Mária polgármester asszony kérte a civilek részvételét, aktív segítségüket a településen ez évben megrendezésre kerülő programok megvalósításában is. Részt vesznek majd a Kesztölccel közösen megrendezésre kerülő majálison, melyre idén Piliscséven kerül sor, a hagyományőrző programokban, mint pl. a március 28-i tavaszváró-téltemető program, (a „morénázás”) lesz, ill. szeptember második felében, a Piliscsév betelepítésének 310. évfordulója jegyében megrendezendő Csévi napok rendezvényei közt, egy hagyományőrző csévi lakodalom megszervezésében.

Az egyesületek röviden bemutatták tevékenységüket, terveiket, gondjaikról, nehézségeikről is szóltak, de eredményeiket sem hallgatták el. Nagyon sok érdekes és értékes javaslat hangzott el. Pl.: jó lenne, ha létrejönne még egy faluszépítő egyesület is, vagy érdemes lenne egy települési szinten egyeztetett eseménynaptárt összeállítani a különböző szervezetek rendezvénytervei alapján.

Elhangzott az is, hogy milyen jó lenne, ha a fiatal korosztály is aktívabban venne részt ebben a munkában - és ez minden szervezet közös óhaja lenne. Mindenki új információkkal is gazdagodott a fórum alkalmával, az összejövetel reményeink szerint nagyban hozzájárult a jövőbeni aktívabb együttműködésekhez. Kívánjuk, hogy a továbbiakba is hasonló, vagy még nagyobb lelkesedéssel, kitartással tudják végezni önként vállalt munkájukat, kívánunk az eddigiekhez hasonló szép eredményeket!

Doplnkové informácie